Lead
Program "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu terytorialnego - edycja 2024
Głównym celem jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, których adresatami są następujące osoby zwane dalej " uczestnikami":
- dzieci do ukończenia 16 roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności - konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz
- osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
-
- o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
- traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art.62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r, o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023r. poz.100, z pózn. zm.)
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością we wszystkich sferach życia, w tym:
- wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych,w tym utrzymaniu higieny osobistej;
- wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
- wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
- wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Bezpośrednim efektem Programu będzie aktywizacja osób z niepełnosprawnością oraz ich najbliższych, którzy niejednokrotnie sprawują stała opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Ponadto zaplanowane działania pomogą uwrażliwić społeczność lokalną na potrzeby osób z niepełnosprawnością.
Na realizację zadań w ramach Programu dla jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, minister Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczył z Funduszu Solidarnościowego w 2024r. kwotę 505 mln zł .
Wszelkie informacje na temat Programu uzyskać można w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rogowie w pokoju nr 3 i 7 oraz pod numerem telefonu 54 280 16 22
Dokumenty do pobrania: